Konkursą „Kodėl mano mama geriausia“ laimėjo ašaras išspausti privertę rašiniai

1/1
Teksto dydis:

Į lrytas.lt redakciją pastarąsias dvi savaites plūdo laiškai mamoms. Redakcijai paskelbus rašinių konkursą „Kodėl mano mama geriausia?“ savo gimdytojoms neliko abejingi tiek mokyklinio, tiek vyresnio amžiaus sūnūs bei dukros. Beje, dukros buvo kur kas aktyvesnės. Gavome ir keletą vaikų vardu parašytų vyrų laiškų. Vienas jų privertė ne tik išspausti ašarą, bet ir susimąstyti apie vertybes, meilę laimėje ir nelaimėje.

Šis ir dar vienas laiškas, kurį parašė emigravusios mamos ilgesį patyrusi dukra, ir skelbiami rašinių konkurso nugalėtojais. Jų autoriams Juozui V. ir Donatai Sungailaitei lrytas.lt dovanoja kvietimus dviems žmonėms pasilepinti viešbučio „SPA Hotel Belvilis“ baseino ir pirčių komplekse.

Laimėtojų rašiniai:

Vyro laiškas neįgalų vaiką auginančiai žmonai: „Iš kur tu turi šitiek geležinės kantrybės ir jėgų?“

Juozas V.

Šiandien nukarpei sūnui kojų ir rankų nagus. Išmaudei ji vonioje, paklojai lovą, padarei jam valgyti jo mėgstamo ir jam leistino maisto. Atsisėdai ant sofos ir pravirkai. Bet ne iš nuovargio, o iš džiaugsmo, pamačiusi ant stalo baltą popieriaus lapą su raide „M“. Tą vienintelę raidę, kurią mūsų sūnus moka parašyti.

„Mama, neverk, kai užaugsiu aš tau padėsiu ir pats viską susitvarkysiu“, - tarė sūnus.

Mama sėdėjo paėmusi sūnaus ranką, glostė ją ir kartojo: „Kai užaugsiu, kai užaugsiu...“

Dieve, kažkada pykome ant tavęs, kad mums davei protiškai neįgalų vaiką - „kitokį vaiką“.

Diena iš dienos metai iš metų ir taip 29 metus mano žmona, mano sūnaus motina neša šį kryžių. O mes mokomės iš sūnaus dėkingumo, meiles, supratimo, atjautos. Tokie vaikai - tai tarsi lakmuso popierėlis, jie gerą žmogų mato ir jaučia.

Aš, būdamas vyras, padedu tau kiek galiu, bet tiek nepanešu, kiek tu, brangioji, neši.

Iš kur tu turi šitiek geležinės kantrybės ir jėgų?

Dukros laiškas: „Mama išvyko uždarbiauti į užsienį ir paliko mus, kad turėtume ką valgyti“

Donata Sungailaitė

Pozityvumo, moralinių vertybių stygius, dominavęs prieš „gerą“ dešimtmetį. Viso to priežastys - didelis nedarbingumas, nusivylimas valdžia (egzistuojantis iki šių dienų), bandymas žvelgti pro rožinius akinius idealizuojant Lietuvos padėtį įstojus į Europos Sąjungą (nedrąsiai įsivaizduojant šviesą tunelio gale).

Gerai, užteks tos beletristikos. Kas buvo, iš dalies pražuvo. Bet vis dėlto, nepriteklius (kalbu apie materialinį, jokiu būdu, ne moralinį) neaplenkė ir mūsų šeimos: mamos (šeimos galva, kaklas ir visas likęs anatominis darinys), paauglės sesers ir manęs, aštuonerių metų mergaitės. Deja, apie tėtį žinių neturiu, ką jis darė, kur ir su kuo buvo tuo metu - žino tik jis. Tebūnie.

Klausimai, Lietuvoje jau seniai tapę retoriniais: kaip išlaikyti šeimą? Ką valgyti rytoj? (Kaip tėtis su nemaža ironijos doze buvo pareiškęs mamai: „Kirvynę virk, jei nori. Pinigų negausi.“) Ir, po galais, kaip gyventi, kai darbovietė bankrutavo arba dirbi puse etato, o namuose laukia alkani vaikai? Štai, kur klausimas! Kas į jį atsakys? Nebent Dievas.

Jeigu ne mamos ryžtas, drąsa padaryti viską dėl savo vaikų, nežinau, ar dabar turėčiau galimybę rašyti šį apmąstymą Jums. Ji, nemokėdama kalbos (atsiprašau, meluoju - per kelionę išmoko skaičius iki 10, pasisveikinti bei atsisveikinti), tais laikais (2001 m.) būdama nelegalė išvyko į Didžiąją Britaniją (o ji - D. Britanija – tikrai didelė). Žinoma, 8 metų mergaitei, atsisveikinus su mama ir supratus, kad liks su seneliais, buvo patirtas nežemiškas smūgis. Ne, ne fizinis. Kalbu apie emocinį smūgį. Iki šiol sunku žodžiais nusakyti tą jausmą bei matytą vaizdą, kuris įsirėžė į širdį amžinai: traukinių stotis, neaiškus sąmyšis, neaiškios kilmės traukinių skleidžiami garsai ir mamos veidas, išnykęs kartu su paskutiniuoju traukinio vagonu. Ašaros. Sesers apkabinimas ir žodžiai: „Viskas bus gerai.“ Ačiū jai! Tuo metu atrodė, kad viskas. Pabaiga. Pasaulis sustojo. Tačiau, teko susitaikyti su esama situacija, žvelgti į gyvenimą toliau, tik jau kitomis akimis, nei anksčiau. Ir ta širdgėla, kas kartą aplankiusi mane matant kitus vaikus, einančius gatve kartu su mama. Vieni iš jų - besišypsantys, kiti - rodantys kaprizus, įžūliais žodžiais vadinantys savo brangiausiąsias. Tuo metu tik ir kirbėdavo mintis prieiti prie to vaiko ir pasakyti: „Ką po galais išdarinėji, juk tu turi mamą! Brangink ją ir mylėk.“

Dėkoju seneliams, kurie globojo mane 6 metus, kol mama dirbo svetur dėl mūsų (pabrėžiu žodį „dirbo“ - ji neskynė pinigėlių nuo medžių Haid parke). Ačiū močiutei bei amžinatilsį seneliui, kurie neleido suklupti paauglystėje. Nors, prisipažinsiu, nebuvo kada išeiti „iš kelio“, nes buvau kaip reikiant užsiėmusi užklasine veikla - muzikos mokykla, į kurią pirmuosius metus teko eiti, pavadinkim, per prievartą (kas mokosi(-ėsi), tie tikrai supras, apie ką aš, o baigiau su dideliu entuziazmu ir aistra muzikai), įvairūs būreliai ir t. t. Žodžiu, veiklos netrūko, gatvėmis nesišlaisčiau. Na, dažniau parkuose ar Palangoje su gitara rankose.

Mano nuomone, pats laikas būtų grįžti prie pagrindinės rašinio temos - kodėl mano mama geriausia? Atsakymas į šį klausimą yra užkoduotas šiame straipsnyje. Raktiniai žodžiai: pasiaukojimas, išvykimas į nežinią dėl mūsų, vaikų, gerovės, drąsa, ryžtas, beribė meilė, rūpestingumas, kuris neišmatuojamas jokiais matavimo vienetais ir neįrodomas jokiomis teorijomis, išskyrus viena - meile.

Žinau, kad nemaža dalis tautiečių smerkia tėvus, kurie emigruoja ir palieka savo vaikus. Bet, matyt, šie skeptiškai nusiteikę žmonės nebuvo susidūrę su tokia padėtimi, kai nežinai, kaip pamaitinti vaikus, sumokėti mokesčius, ką jau kalbėti apie kitus pirkinius. Tad nemanau, kad būtų teisinga juos teisti. Juk emigruoji svetur ne iš gero gyvenimo, tiesiog ieškai tos blankios švieselės - tame pačiame tunelio gale, apie kurį svajojai dar prieš mums įstojant į ES (apie tai užsiminiau straipsnio pradžioje).

Kalbant apie dabartinius mano santykius su mama, nesuklysiu sakydama, kad mes - geriausios drauges. Ji - didžiausia mano patarėja, guodėja, užtarėja. Trumpai tariant, ji - pati nuostabiausia! Šiuo metu esame Londone. Aš, baigusi gimnaziją, atvykau čia ir dabar ruošiuosi studijoms. Mama į D. Britanijos sostinę atvyko po 4 metų pertraukos, kuriuos praleido Lietuvoje. Džiaugiamės gyvenimu bei vertiname kiekvieną dieną, praleistą kartu.

Visiems be išimties norėčiau palinkėti: mylėkite savo brangiausias mamytes, tėvelius, nes ne tik mes jiems, bet ir jie mums yra didžiausias turtas. Gyvenimas per trumpas, tad išnaudokite kiekvieną akimirką, praleistą su brangiausiais žmonėmis. Tokiu būdu suprasite, kad stebuklai egzistuoja ne tik danguje, bet ir čia, žemėje. Mylėkit ir būkit mylimi!

Man patikoNeblogaiMan nepatiko
Dukros laiškas mamai: „Mano mama - tai viskas viename“Dukros laiškas mamai: „Kartais susimąstau, kad tiek metų gyvename kartu, o aš Tavęs galbūt gerai nė nepažįstu“Dukros laiškas mamai: „Mano noras, kad Tu būtum su manimi amžinai“Dukros laiškas mamai: „Tai žmogus, kuriuo gali besąlygiškai pasitikėti“Dukros laiškas mamai: „Esi verta geriausios pasaulyje mamos vardo“Dukros laiškas mamai: „Aš laiminga, kai matau savo mamą sveiką ir gerai nusiteikusią“Vyro laiškas žmonai: „Žmona į reanimacijos skyrių pas vaiką neidavo nusiminusi“Dukros laiškas mamai: „Neprisimenu, kokia buvo mano mama, kai buvau vaikas“Dukros laiškas mamai: „Mamytė jau mane moko tapti gera žmona“Dukros laiškas mamai: „Mano gyvenimas, palyginti su Tavo, yra rožėmis klotas“Dukros laiškas mamai: „Kiekvieną rytą dėkoju Dievuliui, kad turiu tokią mamą“Dukros laiškas mamai: „Kalta tik aš - nuolat patenku į bėdą, pridarau nesąmonių“Dukros laiškas mamai: „Bet ką atiduočiau už galimybę dar kartą išgirsti Tavo balsą“Dukros laiškas mamai: „Mama man yra pavyzdys“Dukros laiškas mamai: „Visi mes darome klaidų“Dukros laiškas mamai: „Mama man atstojo tėtį, be kurio augau“Dukros laiškas mamai: „Ginčytis, kieno mama yra geriausia - beprasmiška“V. Romanovas prieš atsakomąjį LKL finalo mūšį: „Iškrypėliai arba apsimeta, arba tikrai nesupranta, apie ką aš šneku“Dukros laiškas mamai: „Visada norėsiu būti tokia, kaip tu, mama“Dukros laiškas mamai: „Kiekvienas iškeliantis savo mamą virš kitų yra teisus“Sūnaus laiškas mamai: „Viskas iš praeities tik gražu, kaip sapnuose“Dukros laiškas mamai: „Mamytė - mano uola, apsauganti nuo visų vėjų“Dukros laiškas mamai: „Tu esi tobulos moters bei mamos pavyzdys“Dukros laiškas mamai: „Svajoju būti tokia mama, kokią turiu pati“Dukros laiškas mamai: „Tu - kaip rytinės kavos kvapas namuose“Sūnaus laiškas mamai: „Galvojome, kad mama gyvens amžinai“Dukros laiškas mamai: „Mano mamytė kaip žemė - gera ir stipri“Dukros laiškas mamai: „Turiu dvi mamas, nors ir nebiologines“Dukros laiškas mamai: „Žinojau - gal ne visada mane suprasi, bet visada man atleisi“Dukros laiškas mamai: „O kad galėčiau atsukti laikrodį atgal“Dešimtmetės laiškas mamai: „Ji pūkas, kuris švelniai paglosto mane, kai man liūdna“Dukros laiškas mamai: „Tavęs pilna visur“Dukros laiškas mamai: „Mano mama - pati geriausia“Dukros laiškas mamai: „Kai mama mane apkabina, visos problemos tarsi išnyksta“Dukros laiškas mamai: „Mama - žmogus, kupinas vaizduotės, išminties, švelnumo ir talento“